Investiční a pamětní zlaté mince


Zlato je již od pradávna považováno za vzácnou komoditu s vizuální přitažlivostí a jistým kouzlem, které omámilo mnoho lidí po celém světě. Za zvlášť zajímavou „zlatou“ kategorii jsou právem považovány zlaté mince, které lákají ke koupi nejen investory, ale také vášnivé sběratele. Jaký je rozdíl mezi investičními zlatými mincemi a těmi pamětními? Které zlaté mince jsou považovány za nejcennější?

Investiční zlaté mince

Investiční zlaté mince (bullion coins) se razí v neomezeném množství v různých státech světa. Jejich cena se odvíjí od hodnoty zlata na světových trzích, ke které se přičtou výrobní a distribuční náklady mincí, které ale nejsou nikterak vysoké. Investiční zlaté mince se obvykle vyrábějí o hmotnostech od 1/10 Oz do 1/1 Oz (Trojská unce – 31,1g). Jejich ceny se pohybují od několika tisíc do několika desítek tisíc korun. Jejich cena se odvíjí od aktuální burzovní ceny zlata. Mezi populární investiční zlaté mince patří americký American Buffalo, kanadský Maple Leaf, australský Nugget, africký Krugerrand, nebo čínská mince Panda, u které se každý rok mění její rub. Na evropském kontinentu je však zdaleka nejprodávanější investiční mincí Vídeňský Philharmonik (Wiener Philharmoniker). Investiční zlaté mince jsou ze zákona osvobozeny od placení DPH. Jejich hodnota tkví v objemu zlata v nich obsaženém a cena kopíruje burzovní cenu zlata. Největší, nejtěžší a také nejcennější investiční zlatá mince, Maple Leaf (v překladu javorový list), pochází z Kanady, váží rovných 100 kilogramů a její nominální hodnota činí 1 000 000 kanadských dolarů.

Pamětní zlaté mince

Pamětní zlaté mince jsou, na rozdíl od těch investičních, raženy v přesně stanovených nákladech. Dodatečná ražba není povolena. Pamětní mince jsou obvykle prodávány v ochranném pouzdře společně s certifikátem, který prokazuje jejich původ, resp. parametry jako je třeba ryzost, velikost, hmotnost či nominální hodnota. Nejste-li zkušeným odborníkem, rozhodně zlaté mince bez tohoto „potvrzení“ či předchozí porady s profesionálem, nekupujte. Na současném trhu existují dva typy sběratelských mincí – proof, které se honosí špičkovou kvalitou (hladká hrana, leštěné pole mince) a „závratnou“ cenou a „obyčejné“, jež jsou běžné kvality (vroubkovaná hrana, pole mince neleštěné) a nižší ceny. Cena pamětních minci je dána především jejich zachovalosti a vzácností. Bývá s nimi obchodováno na numismatických burzách, či na aukčních serverech. U numismatických mincí se cení nejen hodnota zlatého kovu, ale hlavně jejich numismatická hodnota, které může být i násobkem ceny zlata. Důležitá je také zachovalost a stáří (postupem času obvykle stoupá cena sběratelské mince, a to právě díky růstu její numismatické hodnoty) mince.

Ať jste již vášnivý sběratel či investor, zlaté mince (a je jedno, zda pamětní či investiční) jsou rozhodně dobře uložené peníze.