Nejznámější zlaté mince investiční


Nejznámější zlaté investiční mince

Zlaté investiční mince představují výhodnou investici středního rozsahu. Proč? Jsou vyrobené z ryzího zlata a dají se jednoduše směnit zpět na peníze, jejich cena odpovídá světové ceně zlata a jsou osvobozeny od DPH. Mezi ty nejznámější zlaté investiční mince patří kanadský Maple Leaf, africký Krugerrand či vídeňský Philharmonik.

Nejdražší, největší a nejtěžší investiční zlatá mince světa

Nejdražší zlatá investiční mince má nominální hodnotu 1 000 000 kanadských dolarů, reálná cena se odhaduje na minimálně 2 500 000 kanadských dolarů. Byla vyrobena v Kanadě z nejčistšího, 24 karátového zlata (999.99/1000) v nákladu 5 ks. Její hmotnost je neuvěřitelných 100 kg, průměr mince 50 cm a tloušťka 3 cm. To z ní činí nejtěžší a největší minci světa. Jedna mince zůstala ve vlastnictví Royal Canadian Mint (kanadské královské mincovny), čtyři zbývající byly prodány soukromým investorům. Na přední straně mince je vyobrazen národní symbol Kanady – javorový list, po kterém dostala mince i své jméno „Maple Leaf“. Na rubu naleznete portrét Quenn Elizabeth II.

Celosvětově nejprodávanější zlatá investiční mince

Mezi nejprodávanější investiční zlaté mince světa, se řadí mince jihoafrického původu, Krugerrand. Zlatá investiční mince, která dostala jméno po jihoafrickém politikovi a prezidentovi Paulu Krugerovi, se razí od roku 1967. Od té doby se vyrobilo více jak 54 000 000 kusů. Na přední straně mince je vyobrazen portrét jejího jmenovatele, na zadní straně motiv antilopy. Mince má ryzost zlata 916,67 (22 karátů) a zakoupit ji můžete o váze 1/1, 1/2, 1/4 a 1/10 unce.

Nejoblíbenější evropská investiční zlatá mince

Jedna z nejoblíbenějších investičních mincí pochází z Rakouska a razí se od roku 1989. Jmenuje se jí „Vídeňský Filharmonik“ (Wiener Philharmoniker). Na její přední straně je zobrazen motiv slavného vídeňského filharmonického orchestru, resp. varhany v koncertním sále Golden Hall, na rubu pak různé hudební nástroje. Mince se v současné době razí z toho nejryzejšího zlata v nominálních hodnotách €10, €25, €50 a €100. Původně se razili s nominální hodnotou uvedenou v šilincích.

Samozřejmě, že kromě výše zmíněných mincí, existuje i mnoho dalších, známých mincí. Zmínit můžeme třeba čínskou minci Pandu, která se vyrábí z nejryzejšího zlata, australský Nugget s motivem královny Alžběty II. (líc) a klokana (rub) nebo britskou minci Britannia s motivem dvou tisíciletí a mnohé další.